Constitution of District Media Accreditation Committees – Awaiting


As the District Media Accreditation Committees for the below 17 Districts of the State for a period of two years from the date of issue (25.08.2009) is completed, the new  Media Accreditation Committees are awaited.

ANNEXURE (to G.O.Rt.No. G.A. (I&PR-II) Dept., dated:25.08.2009)

(1) MAHABUBNAGAR DISTRICT

1) District Collector .. Chairman

2) The Chairman, Zilla Praja Parishad. .. Member

3) Sri C. Hanumantha Reddy, Reporter, Visalandhra T/D.
(Representative of District Unit A.P. Union of Working Journalists).

4) Sri K. Umamaheswar Rao, Reporter, Prajaporatam T/D., Mahabubnagar.
(Representative of Small & Medium Daily Newspapers Association of A.P Reg.No.3297

5) 1) Sri A. Ravinder, Asst. Chief Reporter, Eenadu, Mahabubnagar.

2) Smt. Bhagavathi, Reporter, Vaartha Tarangalu T/D (Representatives of Big and Medium Daily Newspapers to be nominated by District Collector (one member preferably shall be a Woman).

6) Regional Manager, APSRTC or his nominee not below the rank of Depot Manager.

7) The District Public Relations Officer .. Member-Convener

(2) GUNTUR DISTRICT

1) The District Collector .. Chairman

2) The Chairman, Zilla Praja Parishad. .. Member

3) Sri Momin Mushkil,
Dist. President, APUWJ. (Representative of District Unit A.P. Union of Working Journalists).

4) Sri B. Sai Prasad, Reporter, Skyline. (Representative of Small & Medium Daily Newspapers Association of A.P. (Reg.No.3297).

5) 1. S. Ramesh,
Sp. Correspondent, The Hindu.
2. Sri N. Venkata Reddy, Reporter, Eenadu.
(Representatives of Big and Medium Daily Newspapers to be nominated by District Collector (one member preferably shall be a Woman).

6) Sri K. Chinapa Reddy, Dy. Chief Traffic Manager.
(Regional Manager, APSRTC or his nominee not below the rank of Depot Manager).

7) The District Public Relations Officer .. Member-Convener

(3) CHITTOOR DISTRICT

1) The District Collector .. Chairman
2) The Chairman, Zilla Praja Parishad. .. Member

3) Sri S. Srinivasa Rao,
S.V. Bhakti Channel, APUWJ Dist. Unit. (Representative of District Unit A.P. Union of Working Journalists).

4) Sri B. Rambabu, Reporter, Skyline E/D. (Representative of Small & Medium Daily Newspapers Association of A.P. (Reg.No.3297).

5) 1) Sri B. Govind Swamy, Reporter, Andhra Jyothi
2) Smt. P. Neelima, Sr. Correspondent, Times of India, Tirupathi.
(Representatives of Big and Medium Daily Newspapers to be nominated by District Collector (one member preferably shall be a Woman).

6) The Regional Manager, APSRTC or his nominee not below the rank of Depot Manager.

7) The District Public Relations Officer .. Member-Convener

(4) EAST GODAVARI DISTRICT

1) The District Collector .. Chairman
2) The Chairman, Zilla Praja Parishad. .. Member

3) Sri Adapa Appa Rao,
President, East Godavari Dist., Unit of APUWJ & St. Reporter, Vaartha T/D, Kakinada
(Representative of District Unit A.P. Union of Working Journalists).

4) Sri Y.V.R. Srinivasa Rao, Editor, Janaspandana T/D, Kakinada.
(Representative of Small & Medium Daily Newspapers Association of A.P. (Reg.No.3297).

5) 1) Sri B.V.S. Bhaskar, Sr. Reporter, The Hindu E/D., Rajahmundry.
2) Sri V. Naveen Raju, St. Reporter, Prajasakthi T/D. Kakinada
(Representatives of Big and Medium Daily Newspapers to be nominated by District Collector (one member preferably shall be a Woman).

6) The Regional Manager, APSRTC or his nominee not below the rank of Depot Manager.

7) The District Public Relations Officer .. Member-Convener

(5) WARANGAL DISTRICT

1) The District Collector .. Chairman

2) The Chairman, Zilla Praja Parishad. .. Member

3) Sri G. Kesava Murthy,
Sr. Journalist, APUWJ Dist. Unit. (Representative of District Unit A.P. Union of Working Journalists).

4) Sri Kanna Parashuramulu, St. Reporter, Skyline T/D. (Representative of Small & Medium Daily Newspapers Association of A.P. (Reg.No.3297).

5) 1)Sri K. Venkateswarlu,
St. Reporter, Sakhsi T/D.
2) Sri K. Rajaram, St. Reporter, Deccan Chronicle E/D.
(Representatives of Big and Medium Daily Newspapers to be nominated by District Collector (one member preferably shall be a Woman).

6) The Regional Manager, APSRTC or
his nominee not below the rank of Depot Manager.

7) The District Public Relations Officer .. Member-Convener

(6) KARIM NAGAR DISTRICT

1) The District Collector .. Chairman
2) The Chairman, Zilla Praja Parishad. .. Member

3) Sri Konda Lakshman,
Sr. Journalist, APUWJ Dist. Unit. (Representative of District Unit A.P. Union of Working Journalists).

4) Sri M.A. Mannan,
St. Reporter, Today Freedom E/D, Karimnagar. (Representative of Small & Medium Daily Newspapers Association of A.P. (Reg.No.3297).

5) 1) Sri N. Shekhar, Bureau Incharge, Andhra Jyothi, Karimnagar.
2)Sri P.S. Ravindra, Bureau Incharge, Prajasakthi T/D, Karimnagar.
(Representatives of Big and Medium Daily Newspapers to be nominated by District Collector (one member preferably shall be a Woman).

6) The Regional Manager, APSRTC or
his nominee not below the rank of Depot Manager.

7) The District Public Relations Officer .. Member-Convener

(7) MEDAK AT SANGAREDDY DISTRICT

1) The District Collector .. Chairman
2) The Chairman, Zilla Praja Parishad. .. Member

3) Sri K. Srinivas Reddy,
St. Reporter, Vaartha. T/D.
(Representative of District Unit A.P. Union of Working Journalists).

4) Sri Moinuddin,
St. Reporter, Ushodayam T/D, Sangareddy. (Representative of Small & Medium Daily Newspapers Association of A.P. (Reg.No.3297).

5) 1) Sri B. Yadagiri, St. Reporter, Vaartha T/D, Sangareddy.
2) Sri M.A. Khaliq Hussain, St. Reporter, Siasat U/D, Sangareddy.
(Representatives of Big and Medium Daily Newspapers to be nominated by District Collector (one member preferably shall be a Woman).

6) The Regional Manager, APSRTC or
his nominee not below the rank of Depot Manager.

7) The District Public Relations Officer .. Member-Convener

(8) NIZAMABAD DISTRICT

1) The District Collector .. Chairman

2) The Chairman, Zilla Praja Parishad. .. Member

3) Sri D. Gangadhar,
Exe. Member APUWJ & Freelancer. (Representative of District Unit A.P. Union of Working Journalists).

4) Sri B. Nityanandam,
St. Reporter, Neti Nizam T/D.
(Representative of Small & Medium Daily Newspapers
Association of A.P. (Reg.No.3297).

5) 1)Sri P. Ram Mohan, Sr. Reporter, The Hindu, Nizamabad.
2) Sri G. Ganesh, Bureau Chief, Vaartha T/D, Nizamabad.
(Representatives of Big and Medium Daily Newspapers to be nominated by District Collector (one member preferably shall be a Woman).

6) The Regional Manager, APSRTC or
his nominee not below the rank of Depot Manager

7) The District Public Relations Officer .. Member-Convener

(9) ANANTHAPUR DISTRICT

1) The District Collector .. Chairman
2) The Chairman, Zilla Praja Parishad. .. Member

3) Sri M. Ramalinga Reddy, Editor, Ankusham T/D.
(Representative of District Unit A.P. Union of Working Journalists).
4) Sri M.Prabhakara Naidu,
St. Reporter, Kakatiya T/D.
(Representative of Small & Medium Daily Newspapers
Association of A.P. (Reg.No.3297).

5) 1) Sri K. Chandrasekhar, Sr. Reporter
The Hindu E/D.
2)Smt. Vijayalakshmi,
Edition Incharge, Surya T/D. (Representatives of Big and Medium Daily Newspapers to be nominated by District Collector (one member preferably shall be a Woman).

6) The Regional Manager, APSRTC or
his nominee not below the rank of Depot Manager.

.. Member

7) The District Public Relations Officer .. Member-Convener

(10) WEST GODAVARI DISTRICT

1) The District Collector .. Chairman
2) The Chairman, Zilla Praja Parishad. .. Member

3) Sri K. Manikya Rao, APUWJ Dist. Unit.
(Representative of District Unit A.P. Union of Working Journalists).

4) Sri D. Venkata Ramana, Editor, Gopi Krishna, Eluru.
(Representative of Small & Medium Daily Newspapers
Association of A.P. (Reg.No.3297).

5) 1) Sri K.S. Vasu,
Bureau Chief Vaartha, Eluru.
2) Smt. Nimmala ammaji, Reporter, Andhra Prabha, Undrajavaram.
(Representatives of Big and Medium Daily Newspapers to be nominated by District Collector (one member preferably shall be a Woman).

6) The Regional Manager, APSRTC or
his nominee not below the rank of Depot Manager.

7) The District Public Relations Officer .. Member-Convener

(11) RANGA REDDY DISTRICT

1) The District Collector .. Chairman
2) The Chairman, Zilla Praja Parishad. .. Member

3) Sri M. Venkat Reddy,
President, APUWJ , R.R. Dist Unit. (Representative of District Unit A.P. Union Of Working Journalists).

4) Sri Laik Ali Khan Rasheed,
Small & Medium Newspaper Association of A.P. (The representative of Small & Medium Daily Newspapers
Association of A.P. (Reg.No.3297).

5) 1) Sri Ch. Srinivasa Rao, St. Reporter, Eenadu.
2) Sri D. Venkateshwar Reddy, St. Reporter, Sakshi T/D.
(Representatives of Big and Medium Daily Newspapers to be nominated by District Collector (one member preferably shall be a Woman).

6) The Regional Manager, APSRTC or his nominee not below the rank of Depot Manager.

7) The District Public Relations Officer .. Member-Convener

(12) HYDERABAD DISTRICT

1) The District Collector .. Chairman

2) The Chairman, Zilla Praja Parishad. .. Member

3) Sri V.Yadagiri,
St. Reporter, Andhra Jyothi, Member of APUWJ Dist. Unit. (Representative of District Unit A.P. Union of Working Journalists).

4) Sri Bysa Devadasu,
Editor, Today Freedom, E/D, Hyderabad. (Representative of Small & Medium Daily Newspapers Association of A.P. (Reg.No.3297).

5) 1) Sri G.Ramchandra Reddy, Reporter, Sakhsi T/D, Hyderabad.

2) Kum K. Nirupama, Reporter, TV 9, Hyderabad .
(Representatives of Big and Medium Daily Newspapers to be nominated by District Collector (one member preferably shall be a Woman).

6) The Regional Manager, APSRTC or
his nominee not below the rank of Depot Manager.

7) The District Public Relations Officer .. Member-Convener

(13) SRIKAKULAM DISTRICT

1) The District Collector .. Chairman
2) The Chairman, Zilla Praja Parishad. .. Member

3) Sri V.Srinivas,
Reporter, Andhra Bhoomi, APUWJ Dist. Unit, Srikakulam.
(Representative of District Unit A.P. Union of Working Journalists).

4) Sri K.V.S.K.J. Sharma, Reporter, People’s Vision.
(Representative of Small & Medium Daily Newspapers
Association of A.P. (Reg.No.3297).

5) 1) Sri M.Kalidas, Reporter, Andhra Prabha.
2)Sri Ravi Prasad Benjamin,
St. Reporter, The Hindu E/D. (Representatives of Big and Medium Daily Newspapers to be nominated by District Collector (one member preferably shall be a Woman).

6) The Regional Manager, APSRTC or his nominee not below the rank of Depot Manager.

7) The District Public Relations Officer .. Member-Convener

(14) ADILABAD DISTRICT

1) The District Collector .. Chairman
2) The Chairman, Zilla Praja Parishad. .. Member

3) Sri G.Mahender Reddy,
Reporter, MAA TV, APUWJ Adilabad Dist Unit. (Representative of District Unit A.P. Union
of Working Journalists).
4) Sri Alwala Hanmanth,
Reporter, Neti Manadesham T/D. (Representative of Small & Medium Daily Newspapers Association of A.P. (Reg.No.3297).
5) 1) Sri Md. Hameed Khan, St. Reporter, Sakshi T/D
2) Sri C.V.Ramana Reddy, St. Reporter, Metro T/D,
(Representatives of Big and Medium Daily Newspapers to be nominated by District Collector (one member preferably shall be a Woman).
6) The Regional Manager, APSRTC or
his nominee not below the rank of Depot Manager.

7) The District Public Relations Officer .. Member-Convener

(15) VIZIANAGARAM DISTRICT

1) The District Collector .. Chairman

2) The Chairman, Zilla Praja Parishad. .. Member

3) Sri D. Acthuta Rao, St. Reporter, Leader T/D, APUWJ Vizianagaram Unit. (Representative of District Unit A.P. Union of Working Journalists).
4) Sri A. Satyanarayana, St. Reporter, Visakha Samacharam T/D. (Representative of Small & Medium Daily Newspapers Association of A.P. (Reg.No.3297).

5) 1) Sri B. Ramakrishna, St. Reporter, Andhra Bhoomi.

2) Sri B. Raja Rao, St. Reporter, Indian Express E/D.
(Representatives of Big and Medium Daily Newspapers to be nominated by District Collector (one member preferably shall be a Woman).

6) The Regional Manager, APSRTC or
his nominee not below the rank of Depot Manager.

7) The District Public Relations Officer .. Member-Convener

(16) VISAKHAPATNAM DISTRICT

1) The District Collector .. Chairman
2) The Chairman, Zilla Praja Parishad. .. Member

3) Sri M.R.N.Varma,
Chief Reporter, Visalandhra T/D, APUWJ Vizag Dist. Unit.
(Representative of District Unit A.P. Union of Working Journalists).

4) Sri Pothu Mahanti Narayana,
Chief Reporter,Visakha Samacharam T/D, (Representative of Small & Medium Daily Newspapers Association of A.P. (Reg.No.3297).

5) 1) Sri B.Prabhakara Sharma,
Chief of Bureau, The Hindu, Vizag.
2)Sri M.Yugandhar Reddy,
Bureau Incharge, Sakshi T/D, Vizag. (Representatives of Big and Medium Daily Newspapers to be nominated by District Collector (one member preferably shall be a Woman).

6) The Regional Manager, APSRTC or
his nominee not below the rank of Depot Manager.

7) The District Public Relations Officer .. Member-Convener

(17) KRISHNA, MACHILIPATNAM

1) The District Collector .. Chairman
2) The Chairman, Zilla Praja Parishad. .. Member

3) Sri Veerla Sriram Yadav,
Representative of APUWJ Krishna Dist. Unit, VJA. (Representative of District Unit A.P. Union of Working Journalists).

4) Sri K.B.G.Tilak,
Editor, Swarnadhra T/D, Vijayawada (Representative of Small & Medium Daily Newspapers Association of A.P. (Reg.No.3297).

5) 1) Sri G.V.Ramana Rao,
Spl. Correspondent, The Hindu, Vijayawada.
2) Sri M.V.V.Ganeswara Rao,
Bureau Incharge, Sakshi T/D, Vijayawada.
(Representatives of Big and Medium Daily Newspapers to be nominated by District Collector (one member preferably shall be a Woman).

6) The Regional Manager, APSRTC or
his nominee not below the rank of Depot Manager.

7) The District Public Relations Officer .. Member-Convener

 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *